دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات
دانشکده علوم و فنون دریایی
یادداشت
گرایش سازه های دریایی مهندسی عمران چیست؟

با توجه به اینکه سازه های دریایی یکی از گرایش های کمتر معروف مهندسی عمران در مقطع کارشناسی ارشد است، بعضی از دوستانی که این گرایش را برای ادامه تحصیل انتخاب می کنند شناخت چندانی ندارند. سازه های دریایی شامل سکوهای نفت و گاز فراساحلی، انواع سازه های بندری و ساحلی مانند اسکله، موجشکن، سایر سازه هایی که به منظور استحصال زمین مانند جزایر مصنوعی یا فرودگاه های شناور، یا به منظور استخراج انرژی های تجدیدپذیر دریایی مانند توربین های باد فراساحل، مبدل های انرژی امواج و غیره در آب کم عمق نزدیک ساحل یا در آب عمیق دور از ساحل نصب می شوند و البته تا حدودی انواع کشتی و وسایل نقلیه دریایی که ممکن است روی سطح دریا یا زیر آب حرکت کنند مانند کشتی های حفاری، کشتی های لوله گذار و ربات های زیرسطحی است. البته عنوان این گرایش در سال 1393 در وزارت علوم به مهندسی بنادر، سواحل و سازه های دریایی،  تغییر یافت که در نتیجه طیف وسیع سازه ها که ذکر شد را به خوبی پوشش می دهد و برای دانش آموختگان این گرایش فرصت های زیادی برای ادامه تحصیل دکتری یا برای اشتغال وجود دارد.

زندگی در کنار دریاها در دنیا بسیار پر رنگ و مطلوب است و در حال حاضر نیز توزیع جمعیت در دنیا به میزان قابل توجهی در کنار دریاها متراکم شده و از طرفی سطح بزرگی از کره زمین پوشیده از آب است و همچنین عمق اقیانوسها حجم بزرگ و باورنکردنی از منابع ناشناخته و دست نیافته را در خود نهفته دارد؛ بنابراین، آموزش های دریایی در این زمانه که انسانها روز به روز با محدودیت های بیشتری از نظر منابع آب و غذا و انرژی درخشکی مواجه می شوند می تواند مشکل گشا باشد و راهی جدید برای رفاه، سعادت و آبادانی یا همان عمران باز کند.

دانشکده علوم و فنون دریایی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی از پاییز سال 1388 اقدام به پذیرش دانشجویان کارشناسی ارشد سازه های دریایی نمود. با احتساب تکمیل ظرفیت هایی که در نیمسال دوم هر سال انجام شده تا کنون بیش از 8 دوره ورودی دانشجو داشته ایم و بیش از 50 نفر پایان نامه های خود را با موفقیت دفاع کرده و از این دانشکده فارغ التحصیل شده اند. 

فرهود آذرسینا

محل خدمت:   دانشکده علوم و فنون دریایی

مرتبه علمی : استادیار

^